Facebook » Youtube » English Course » ul. Chwaliszewo 76, Poznań biuro@szkoleniemotocyklowe.pl +48 61 670 38 70 | 884 300 255

FAQ – wyprawy motocyklowe

Najczęściej zadawane pytania i nasze odpowiedzi. Coś, co może zainteresować Cię przed podjęciem decyzji o zapisaniu się na Moto Wyprawy z nami.

 

Pytanie: Jeśli jestem niedoświadczonym kierowcą, to czy nie będę spowalniał grupy moto wyprawy?

moto wyprawy my na bonku

Odpowiedź: NIE! 

Grupa moto wyprawy składa się najczęściej z 6 – 8 uczestników motocyklistów oraz dwóch Instruktorów – Pilotów, prowadzących Was po alpejskich winklach. W razie potrzeby podzielimy się na mniejsze podgrupy. Zawsze każda z grup ma swojego prowadzącego. Poza tym możesz liczyć na nasze wskazówki dotyczące techniki jazdy. Pamiętaj, nie jedziemy tam na “wyścigi”. Nasze Moto Wyprawy mają charakter turystyczno – szkoleniowy. W razie potrzeby możesz mieć nawet 2 instruktorów, którzy chętnie udzielą cennych wskazówek!

 

Pytanie: Czy mogę jechać na wyprawę mając motocykl o mniejszej pojemności np. 390cm³ ?

motocykl 125 moto wyprawy

Odpowiedź: TAK! 

Pojemność silnika nie jest najważniejsza! Sugerujemy natomiast aby mimo wszystko motocykl miał minimalnie 125cm3 pojemności. Nasze doświadczenie podpowiada, że często osoby dysponujące motocyklami lżejszymi, o mniejszej pojemności silnika czerpią z jazdy po krętych alpejskich drogach najwięcej przyjemności. Pamiętaj – przede wszystkim liczy się technika jazdy, a nad techniką w razie potrzeby pomożemy Tobie popracować.

 

Pytanie: Jak długie dystanse pokonuje się dziennie na naszych wyjazdach?

Trasy zaplanowane przez nasz zespół są bardzo kręte, oprócz najważniejszych przełęczy, często podróżujemy też poza popularnymi szlakami. Dzienne przebiegi oscylują pomiędzy 200 a 300 kilometrów. Trasa licząca 200 – 300 km to cały dzień jazdy (ok. 8 godzin) wliczając w to krótkie przerwy na kawę, posiłki i zdjęcia w najciekawszych miejscach trasy.

 

Pytanie: Czy jeździmy jeśli pada, bądź jest zimno, mglisto itp?

warunki pogodowe wyprawy motocykloweOdpowiedź: TAK!

Pogoda ma wpływ na przyjemność z jazdy co jest oczywiste, często deszczowa aura powoduje zamglenia przez co utrudnia podziwianie pięknych widoków. Prowadzący moto wyprawy są przygotowani na każdą aurę, uczestnik decyduje sam czy chce danego dnia podróżować, czy woli np. wygrzać się na basenie. W razie potrzeby nasze doświadczenie podpowiada nam, jak zmodyfikować trasę na dany dzień, aby pogoda nie była taka zła, na jaką wygląda.

 

Pytanie: Nie znam języka, nigdy nie byłem/łam za granicą kraju – czy sobie poradzę?

Odpowiedź: TAK!

Prowadzący grupę pomagają odnaleźć się w obcym kraju. Wielokrotne wizyty za granicą pozwalają nam na dużą swobodę w poruszaniu się po drogach, restauracjach czy np. aptece. Pamiętaj, że w czasie organizowanych przez nas MOTO|Wypraw opiekujemy się grupą od chwili wyruszenia z Polski (z Poznania) aż do powrotu do PL. W czasie trasy oraz na miejscu pobytu zawsze możesz liczyć na pomoc organizatorów.

 

Pytanie: Jakie dodatkowe koszty ponosi uczestnik wyprawy.

W podawanej przez nas cenie zawarte są wszystkie opłaty związane z transportem uczestników i motocykli, ubezpieczeniami turystycznymi i ubezpieczeniami motocykli na czas transportu (cargo). W ramach każdej imprezy informujemy, czy cena zawiera tylko opłatę za nocleg (najczęściej w komfortowych apartamentach) czy również opłatę za śniadania lub śniadania i obiadokolacje.

Dodatkowym kosztem są również wydatki które dokona uczestnik podczas wyprawy (paliwo, dodatkowe jedzenie).

 

Pytanie: Ile dni jazdy jest podczas wyjazdu w Alpy (wyjazd czwartek, powrót wtorek)

Odpowiedź: Cztery dni jazdy!

Pierwsze kilometry pokonujemy tuż po przyjeździe na miejsce po zalogowaniu w hotelu/apartamencie w piątek. Ostatni dzień jazdy to poniedziałek. Powrót nocą z poniedziałku na wtorek. Gdyby przełożyć w/w na przejechane kilometry to w czasie każdego wyjazdu motocykliści „na kołach” pokonują ok. 800 – 1000 km. Przypominamy, że to kilometry pokonane tylko po krętych drogach – nie autostradami czy drogami ekspresowymi.

 

Pytanie: Ile dni urlopu należy wziąć przy założeniu że weekend jest wolny?

Wyjeżdżamy zawsze w czwartki o godzinie 18:00 z Poznania. Uczestnik musi dotrzeć na miejsce zbiórki maksymalnie do godziny 16:00. 

Powroty w zależności od miejsca z którego ruszamy do Poznania, zawierają się między godziną 8:00 a 12:00. Każdorazowo po wyruszeniu w drogę powrotną możemy podać orientacyjną godzinę przyjazdu do Poznania.

 

Pytanie: Jakie dokumenty zabrać na wyjazd?

 • dowód rejestracyjny motocykla z ważnym badaniem technicznym + ważna polisa OC – UWAGA! to, że w Polsce nie musimy przy sobie wozić dowodu rejestracyjnego pojazdu i dokumentu polisy nie zwalnia nas  z obowiązku posiadania w/w dokumentów zagranicą
 • prawo jazdy – prosimy sprawdzić jego ważność !!!
 • dokument tożsamości (ważny dowód osobisty lub ważny paszport)
 • karta EKUZ wydawana przez oddziały NFZ nieodpłatnie

Prosimy o sprawdzenie ważności badania okresowego w dowodzie rejestracyjnym oraz zabranie go na wyjazd. Prosimy również o zabranie dokumentu prawa jazdy oraz dokumentu tożsamości (paszport lub dowód osobisty). 

 

Pytanie: Jak przygotować motocykl na wyjazd?

moto wyprawy naprawy motocykliSprawdź ważność badania technicznego motocykla w dowodzie rejestracyjnym i zabierz dowód rejestracyjny ze sobą.

Stan techniczny motocykla musi być idealny! Sprawdź: stan opon i ciśnienia w nich, stan klocków hamulcowych (przód/tył) oraz jakość płynu hamulcowego. Jeśli nie był wymieniany w ostatnich dwóch latach, bądź nie wiesz kiedy to nastąpiło – koniecznie wymień płyn na świeży! Dotyczy się to zarówno przedniego jak i tylnego układu hamulcowego. Jeśli masz wymieniony układ wydechowy na akcesoryjny, zamontuj tzw. db killer. Wyczyść, nasmaruj i naciągnij łańcuch napędowy (jeśli posiada) według zaleceń z serwisówki.

Jazda w górach, nieustanne hamowania, przyspieszania i nawroty to prawdziwy tor testowy dla Twojego motocykla. Musisz nam uwierzyć, że bezkresne równiny np. Wielkopolski 🙂 to nie to samo co jazda w bardzo wysokich górach, kiedy to w ciągu 1 godziny potrafimy wjechać o 1000 m.n.p.m. w górę po to aby zjechać w dół, nieustannie skręcając, zawracając itp. Abyś mógł/a czerpać jak najwięcej przyjemności z jazdy zadbaj o motocykl przed wyjazdem.

Prosimy o dostarczenie motocykla na miejsce zbiórki i pakowania z możliwie niskim stanem paliwa w zbiorniku (względy bezpieczeństwa podczas transportu) oraz ograniczenia w krajach UE dot. przewozu paliwa.

 

Pytanie: Czego nie zabieramy na Moto Wyprawy?

Dodatkowych narzędzi (oprócz fabrycznych motocykla) – jesteśmy wyposażeni w komplet kluczy oraz niezbędnych narzędzi do podstawowych napraw/regulacji motocykla 

Wyposażenia kuchni oraz łazienki. Miejsca noclegów w zależności od lokalizacji, to czterogwiazdkowe hotele (Słowenia, Włochy, Niemcy), lub apartamenty (Jezioro Garda)

Innych rzeczy które zajmują niepotrzebnie miejsce, a są w razie czego do kupienia na miejscu.

 

Pytanie: Czy istnieje możliwość wysłania kurierem bagaży w przypadku uczestnika spoza Poznania? Czy może liczyć na odesłanie rzeczy po powrocie do Polski?

Odpowiedź: TAK!

Jedyny warunek, paczka musi być zaadresowana na siedzibę naszej firmy tj. HigH Szkoła Jazdy, ul. Chwaliszewo 76 61-104 Poznań, oraz dostarczona najpóźniej dzień przed wyjazdem do godziny 12:00. Dostarczenie bagażu później może skutkować tym, że go nie zabierzemy. Zbiórka i wyjazd na moto wyprawy nie odbywa się w miejscu gdzie mamy nasze biuro firmy, stąd musimy wcześniej odebrać nadaną przez uczestnika paczkę. Prosimy też o przesłanie informacji na adres biuro@szkoleniemotocyklowe.pl, że paczka z rzeczami uczestnika została do nas nadana.

 

Pytanie: Co zabrać na moto wyprawy?

Ilość rzeczy które można zabrać na nasze wyjazdy jest ograniczona  ładownością BUS-a, więc prosimy o możliwe ograniczenie wielkości bagażu. Przyjmijmy limit ok. 30 kg / osobę, wliczając w to wagę stroju motocyklowego. Osoby, które dysponują szczelnymi kuframi na motocyklu mogą w nie zapakować część rzeczy – kufry pojadą bezpiecznie na przyczepie, przypięte do motocykla.

COVID 19 … zabierzcie MASECZKĘ!!! Koniecznie!!!

 • komplet stroju motocyklowego, w którym będzie Wam wygodnie, (kask, kominiarka, kurtka, spodnie, buty, rękawice),
 • bielizna termiczna i zabezpieczenie przed niepogodą np. komplet przeciwdeszczowy, 
 • dwa komplety rękawic (lato/uniwersalne),
 • odzież osobista codzienna,  
 • elektronikę tj; ładowarkę do telefonu, akcesoria do uwieczniania widoków i tras, power bank jeśli nie posiadasz ładowarki motocyklowej, a często używasz telefonu,
 • dokumenty motocykla: dowód rejestracyjny, ważne OC! (sprawdźcie proszę kiedy się kończy),
 • dokumenty własne: prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport, (kontrola graniczna Austria/Niemcy podczas której wymagają okazania dokumentu oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu),
 • środki płatnicze (gotówka/karta) (koszt pobytu na miejscu z tankowaniem i jedzeniem  +/- 250 – 350 EUR,
 • dobrze jest mieć zawsze ze sobą trochę gotówki i kartę bo podczas tankowania różnie bywa i czasem bez powodu Wasza karta może nie zadziałać,
 • leki (jeśli mamy np. chorobę lokomocyjną lub p/bólowe),  
 • drugi komplet kluczyków do motocykla i zabezpieczeń (jeśli są),  
 • smar do łańcucha,
 • kanapki i napoje na drogę.

 

 

Pytanie: Jak przygotować motocykl do wyjazdu:

Motocykl musi być sprawny z ważnym przeglądem technicznym! 

 • sprawdzamy ciśnienie w kołach czy jest takie, jakie zaleca producent, 
 • kontrolujemy poziom i jakość oleju,  
 • sprawdzamy poziom i stan płynu hamulcowego, 
 • wymieniamy płyn hamulcowy jeśli w ostatnim roku tego nie robiliśmy. Pamiętajcie że nasze trasy to w 90% ostre zakręty, zjazdy i podjazdy. W takich warunkach łatwo się przekonać jakie znaczenie ma odpowiednia jakość płynu oraz stan klocków hamulcowych,
 • sprawdzamy stan klocków hamulcowych – ich grubość w ocenie fachowca powinna wystarczyć na co najmniej 5000 km na nizinach (ilość hamowania w górach jest zdecydowanie większa, hamujemy znacznie częściej i mocniej), 
 • sprawdzamy stopień zużycia opon, 
 • kontrolujemy napięcie łańcucha napędowego. 
 • pozostawiamy minimalną ilość paliwa w zbiorniku.

 

Pytanie: Czy warto wyrobić kartę EKUZ?

Odpowiedź: TAK!

Wyrobienie w NFZ karty EKUZ potwierdzającej ubezpieczenie zdrowotne (darmowo).

Namiar dla Wielkopolan:

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Poznaniu: 61-309 Poznań, ul. Grunwaldzka 158, parter, Sala Obsługi tel. 61 850 63 84, (telefon czynny w godz. 09:00-15:00); Szczegóły: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/2181; pod tym linkiem znajdziecie wniosek: http://nfz-poznan.pl/getAttach.php?AttachID=375&AttachCtrl=384971

Osoby podlegające pod inne oddziały NFZ proszone są o wyrobienie karty w odpowiednim oddziale NFZ. Wyrobienie  karty trwa 2 – 4 tygodniu (w przypadku oczekiwania na przesyłkę) lub karta jest wydawana „od ręki” po wizycie w NFZ.

 

Jeżeli chcesz zobaczyć jakie moto wyprawy mamy obecnie w ofercie zapraszamy do kalendarza: Wyprawy Motocyklowe